Futbalové talenty na Orave

Prvá septembrová nedeľa privítala futbalové talenty na Orave. Deti zo všetkých kútov Oravy, ale aj ďalekého západu sa stretli v Gabión Aréne futbalového štadióna v Nižnej, aby si spolu zmerali sily. Detský futbalový turnaj Blachotrapez CUP na Orave začínal svoju históriu písať v dosť chladné a zamračené ráno, ale to neodradilo žiadneho futbalového nadšenca od účasti na tomto futbalovom sviatku.

Tancujúci panák – najväčšia radosť detí

Turnaj otvoril svoje brány krátko po 8:00, kedy uvítal svojich prvých “gladiátorov” pripravených zabojovať o čo najlepší výsledok. Hneď pri vstupe čakalo podľa odpovedí väčšiny detí zaujímavé prekvapenie a zároveň aj najväčšia zábava pre deti – tancujúci nafukovací panák – maskot Blachotrapez. Ten dostával zabrať počas celého turnaja. Lepší boxovací predmet na svete už asi neexistuje.

Krátko po pol deviatej bolo na štadióne zoradených 13 tímov detí a tie si to mohli rozdať v priamom súboji dvoch  skupín. Samozrejme nemohol chýbať ani tím Blachotrapez Stras zložený z detí našich zamestnancov. Zúčastnené tímy:

 1. FK Nižná Akadémia A
 2. FK Nižná Akadémia B
 3. MFK Dolný Kubín A
 4. MFK Dolný Kubín B
 5. TJ Roháče Zuberec
 6. Tj Oravská Lesná
 7. TJ Dlhá nad Oravou
 8. TJ Fatran Zázrivá
 9.  Blachotrapez Stars
 10. TJ Veličná
 11. OK Častkovce
 12. Futbalová škola Royaldom
 13. KS Luboń Skomielna Biała

O program pre deti bolo stále postarané

Skupinové zápasy sa niesli v úžasnej bojovnej atmosfére. Nielen na ihrisku medzi deťmi, ale aj v perfektnom fandení zúčastnených trénerov, ba čo viac, aj v milom  keď občas hlučnejšom povzbudzovaní rodičov detí. Ale veď to k fandeniu patrí.

Počas turnaja boli prichystané pre všetkých návštevníkov rôzne atrakcie, súťaže, ale aj bufet s rôznymi dobrotami. Ako sme už spomínali skôr veľký úspech zožal panák Blachotrapez. Deti sa mohli dosýta vyšantiť na nafukovacom hrade, ale aj využiť možnosť dať si pomaľovať rôznymi motívmi tvár. Svoj stánok mal pripravený aj profesionálny fotograf Igor Kupčo, vďaka ktorému bolo možné na počkanie vyhotoviť pamätnú snímku z tohto turnaja. Asi najväčší zástup detí, často pripomínajúci nikdy nekončiaci rad bol tvorený pri stánku s cukrovou vatou.

S pribúdajúcim časom sa do popredia dostala súťaž o najrýchlejšiu strelu. Deti, tréneri, otcovia, no aj mamy a dievčatá. Každý si mohol vyskúšať akou veľkou silou dokáže poslať loptu nohou do brány. Víťaz mužskej kategórie mal nameranú hodnotu 109km/h. V porovnaní s hviezdnym futbalistom Robertom Carlosom (150 km/h) to je ešte poriadne veľký rozdiel.

U nás je víťaz každý

Súťažné zápasy sa hrali na troch ihriskách ohraničených farebnými kužeľmi, kde jeden zápas sa hral 15 minút. Každý tím hral v skupine 5-6 zápasov, takže každé z detí sa mohlo dostať na dosť pohodlný čas na ihrisko. Celý turnaj sa niesol v duchu, aby si zahralo každé dieťa. Medzi zápasmi mali tímy trošku času, aby si deti oddýchli, s trénermi rozobrali taktiku do ďalších zápasov, doplnili energiu a načerpali sily.

Po odohratí všetkých zápasov sa tímy na rovnakých pozíciách v skupinách stretli v záverečných súbojoch. Úlohou trénerov bolo vybrať z každého tímu jedného hráča, ktorý bol na záver turnaja ocenený ako NAJUŽITOČNEJŠÍ HRÁČ TÍMU. Títo hráči boli odmenení krásnymi pohármi, ktoré s určitosťou budú hrdo zdobiť poličku v izbe nádejných futbalistov. Súčasne počas turnaja boli sledované jednotlivé hráčske a brankárske osobnosti. Z pomedzi týchto osobností bol vybraný jeden talentovaný brankár a aj hráč z poľa, ktorým boli odovzdané nádherné trofeje. Zároveň sa mohli pýšiť titulmi NAJLEPŠÍ HRÁČ TURNAJA a NAJLEPŠÍ BRANKÁR TURNAJA.

V turnajoch generálneho partnera spoločnosti  Blachotrapez sa víťazmi stávajú všetci. Chceme, aby každé dieťa sa naučilo, čo je v živote dobré, užitočné, aby sa naučili, že víťazstvá a prehry k životu patria. Ale v konečnom dôsledku dôležitý je pocit a spomienky, ktoré zostanú v pamäti každého jedného dieťaťa.

Veríme, že čoskoro sa stretneme spolu pri ďalších takýchto a podobných akciách.

Detský futbalový turnaj na Orave – konečne po dlhých rokoch!

Dočkali sme sa rôznych reakcií s radov trénerov, návštevníkov, či rodičov detí. Kritické si berieme ako radu na odstraňovanie nedostatkov v budúcich organizovaniach turnajov. Tie pozitívne si budeme uchovávať v pamäti. V rozhovoroch so samotnými rodičmi súťažiacich detí sme sa dozvedeli veľmi milé skutočnosti. Už veľmi dlhý čas sa na Orave neorganizovalo takmer nič pre tak malé deti ako teraz. Poväčšine to bolo pre dospelých, mládež… Z rozhovoru s jednou mamičkou 8 ročného Maťka citujeme:

 S viacerými rodičmi sme sa zhodli, že už dávno sa tu neorganizovalo nič pre takéto malé deti.

Detský futbalový turnaj na Orave pre tieto najmenšie deti po mnohých rokoch konečne niekto zorganizoval . A toto si ľudia určite zapamätajú.

Musíme povedať, že takéto slová sa počúvajú veľmi dobre a veľmi nás to hreje pri srdci. Zároveň nám to dáva motiváciu do uskutočnenia ďalších takýchto akcií. Už teraz vieme, že organizácia Blachotrapez CUPu má svoj zmysel.

Na záver by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úžasnému stráveniu futbalového sviatku na Orave.

Tešíme sa na Vás pri ďalších akciách.

Pozrite si galériu fotiek z akcie

© Copyright - chcemepomahat.sk